mobil menu
Anasayfa » Rehberlik » Sınava Hazırlık Sürecinde Ailenin Rolü Ve Önemi

Sınava Hazırlık Sürecinde Ailenin Rolü Ve Önemi

takvim 26 Nisan 2020    okunma 376 defa okundu    kat Kategori : Rehberlik
Sınava hazırlık süreçleri öğrenciler için hayattaki en zor süreçlerden biridir. Öğrencilerin bir yıl boyunca ders çalışmaktan başka herhangi bir sosyal aktivitesinin olmadığı ve gelecek kaygısı ile başa çıkmaya çalıştıkları bu dönemlerde en çok ihtiyaçları şey ailelerinin desteğidir. 

Sınav sürecinde öğrencinin ne kadar sorumluluğu varsa ailenin de bir o kadar sorumluluğu bulunmaktadır. Birçok ailenin çocuğuna yanlış davranması ile çocuğun psikolojik durumu zarar görmektedir ve bu da çocuğun sınav başarısını doğrudan etkilemektedir. Unutmayın ki, çocuğunuzun ruh hali ne kadar sağlam olursa çalışma süreçleri de o kadar kolay ve başarılı geçecektir. 

Sınav süresince ailenin rolü

Sınav süreçlerinde ailelerin yapması gereken şeylerin en başında, çocuklarının üzerinde baskı kurmadan sınavın önemini anlatmak gerekmektedir. Hayatta mutlu olmanın tek yolunun sınavda başarılı olmaktan geçmediğini fakat daha iyi bir hayat geçirmek ve hayallerini gerçekleştirmek için önemli bir basamak olduğunu anlatmanız gerekmektedir. Sınavda başarılı olsa da olmasa da ailenin yanında olacağını anlatmanız gerekmektedir. Üstelik bazı aileler çocuklarına başka bir şans bırakmayarak bu sene kazanamazsan bir daha kazanamazsın vb. moral düşürücü cümleler kurarak çocuklarının motivasyonunu yerle bir etmektedirler. Çocuklarınıza açık kapı bırakın, bu sene olmasa da seneye olabileceğini anlatın. Onları kaygılarına ve streslerine karşı her zaman koruyacağınızı anlatın. 

Ailelerin sınav senesinde yapması gereken bir başka şey ise, çocuklarına her dakika ders çalış dememesi gerektiğidir. Unutmayın ki, onlar birer robot değil. Sınav senesinde de olsalar nefes almaları gerekiyor. Hatta arada sırada çok çalıştıklarını fark ettiğinizde ödül olarak çocuklarınızı dışarı çıkarabilirsiniz. Bu bile onlara çok güzel motivasyon olacaktır. Son olarak, sınav süresinde ailenin yapması gereken bir başka şey ise, çocuğunuzun hedeflerine saygı duyulması gerektiğidir. 

Çocuğunuzu özgür bırakın. Eğer sınav süresinde ne yapılması gerektiğini bilmiyorsanız, çocuğunuzun rehberlik danışmanlarına sorun. Çocuğunuza istediği ders çalışma ortamlarını yaratın. Bu senenin önemini anlatın. Fakat , tek şansı ve tek mutlu olma yolu gibi değil. Geri kalanını ise çocuğunuza bırakın.

facebook instagram twitter blog youtube
Üniversite Hazırlık © Copyright 2020, Tüm hakları Saklıdır.
Kaliteli içerik üretmek için sürekli çalışan ve üreten bir topluluğuz.