mobil menu
Anasayfa » Rehberlik » Sınav Stresini Yenmenin Yolları

Sınav Stresini Yenmenin Yolları

takvim 20 Mayıs 2020    okunma 420 defa okundu    kat Kategori : Rehberlik
Her yıl liseye giriş veya üniversiteye giriş sınavına girecek olan öğrenciler ve bu öğrencilerin aileleri bu sınav stresiyle başa etmek zorunda kalmaktadır. Bu süreçte stres yaşayan tek kişinin siz olmadığınızı söylemek de fayda vardır. Milyonlarca insanın aynı sınava girecek olması ve bu sınavın bir yarış alanına dönüşmüş olması, öğrencilere kaygı ve stres yaratmaktadır.

Sınav stresinin insan vücudunda yansımaları ise, gerginlik zorlanma vb. tepkilerdir. Bir diğer yandan, sınava yüklediğiniz büyük anlamlar, mutluluğa giden tek yolun sınav olduğunu düşünmenize sebep olabilir.

Sınav süresinde yapılan ilk büyük hata ise, öğrencilerin okumamasıdır. Fakat buna rağmen, etrafta duyulan havalı kitapları okuyarak kendilerini okuyor zannedebilirler. Fakat, okumak insanı rahatlatan bir terapi gibidir. Üstelik bu sayede anlama ve algılama yeteneğimiz de gelişir. Okumakla beraber, sınav sürecinizde kendinizi kapatmayın. Ufkunu geniş tutun ve mutluluğun tek formülünün sınavdan geçeceğinize kendinizi odaklamayın.

Sınav kaygınıza bir diğer çözüm ise, ne yapmanız gerektiğinizi değil, ne yapmak istediğinizi belirlemek ve ona göre bir yol çizmektir. Bir diğer, sınav önlemi ise öğrencilerin mücadele eksikliğidir. Mücadele etmeyen bir öğrenci her zaman çok daha fazla kaygılanacaktır. Sınav kaygısına bir diğer çözüm ise, her zaman sınavdan sonraki hayatınızı değil sınav sürecine odaklanmanız gerekmektedir. Sınav sürecine değil de sınavdan sonraki hayatınıza odaklandığınız takdirde, sınav süreciniz oldukça uzayacaktır.

Öğrencilerin en büyük sınav kaygılarından biri de sınav sürecini gözlerinde büyütüp, kendilerini bir yıl boyunca bir hapishaneye sokmaktır. Aslında böyle yaparak kendilerine eziyet çektirmektedirler. Bu süreci kendilerine en güzel şekilde ayarlarlarsa aslında çok keyifli bir süreç geçireceklerdir. Üstelik sınav süreçleri bütün öğrencilerin başına gelen çok doğal bir süreçtir.

Eğer sizde sınav senesindeyseniz veya bir veliyseniz ve çocuğunuza sınav senesinde yardımcı olmak istiyorsanız, yukarıda bahsetmiş olduğumuz tavsiyelere uyarak ve bu sürecin ne kadar doğal ve herkesin başına geleceğini unutmayın.

facebook instagram twitter blog youtube
Üniversite Hazırlık © Copyright 2020, Tüm hakları Saklıdır.
Kaliteli içerik üretmek için sürekli çalışan ve üreten bir topluluğuz.