mobil menu
Anasayfa » Rehberlik » Kitap Okumanın Faydaları !

Kitap Okumanın Faydaları !

takvim 09 Mayıs 2022    okunma 1103 defa okundu    kat Kategori : Rehberlik
Kitap okumak kişiyi farklı dünyalara sürükler. İnsana bambaşka şeyler öğretir. Ama sadece farklı dünyalara sürüklemez. Daha çok yaşamanın, görmenin ve öğrenmenin yanında kişiye çok fazla şey katar. Konuşmasına, hayata bakışına, zihninin çalışmasına, daha sağlıklı ve zinde bir insan olmasına katkı sağlar. Bu yazımızda kitap okuma alışkanlığının faydalarından ve insanı nasıl geliştirdiğinden, insana kattıklarından bahsedeceğiz.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir? 

•  Odaklanmayı kolaylaştırıp güçlendirir.

•  Yaratıcılığı arttırır.

•  Hafızayı güçlendirir.

•  Stresi azaltır.

•  Sözlü ve yazılı yeteneğin gelişmesine katkı sağlar.

•  Bilgi birikimini arttırır.

•  Empati yeteneğinin gelişmesine katkı sağlar.

•  Düzenli kitap okumak kelime dağarcığını genişletir. 

Kitap Okumanın Önemi Nedir ?

Kitap okumak kişinin yeni dünyalara yelken açmasıdır. Yeni duygular, yeni şehirler, yeni insanlar tanımasını sağlar. Empati yeteneğini geliştirirken birçok şey öğretir. İnsanlar okudukça stresi azalır. Farklı ifade türlerine yeni yeni kelimelere denk gelen kişiler hem kelime dağarcığını genişletir hem de kendini ifade ediş şekli genişler. Düzenli kitap okumanın önemi saymakla bitmez. Kitap okuyan ve okumayan insan arasında çok bariz farklar vardır. Kitap okumak az zamanda çok şey yaşamak, görmek, geçirmektir. Kişinin beyin gelişimini dahi etkiler.

Kitap Okumak Bizi Nasıl Geliştirir ?

Kitap okumak kişinin gidemeyeceği yerlere gitmesini, göremeyeceği şeyleri görmesini belki de hiç yaşayamayacağı duyguları yaşamasını sağlar. Her olay nasıl insanı etkiliyorsa kitap okumak da kişileri etkiler, büyütür, öğretir. Kitap okuyarak daha çok yaşar, daha çok görürüz. 

Kitap Okuma Zekayı Geliştirir Mi ?

Düzenli kitap okuyan kişilerin beyninde yeni nöron bağlar geliştiği görülmektedir. Bu da zekanın geliştiğinin ve kapasitesinin arttığının gözlemlenmesini sağlamıştır.

Kitap Okumanın Konuşmaya Faydaları Nelerdir ?

Düzenli kitap okunduğu zaman hafıza güçlenir, kelime dağarcığı genişler ve bunun yanında ifade yeteneği gelişir. Empati yeteneğinin oluşması ve bunların bütünü kişinin konuşmasına, kendini sözlü ifade etmesine fayda sağlar.

Kitap Okuma Alışkanlığının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Kitap okuma alışkanlığı kelimelerin altındaki derin anlamların fark edilmesinde, kişinin kendini pek çok farklı şekilde ifade edebilmesinde ve karşıdaki kişiyi daha iyi anlamasında oldukça etkilidir. Beyni geliştiren hafızayı arttıran kitap okuma alışkanlığının sağladığı faydalar saymakla bitmez. Hayatımızın her köşesinde sağladığı faydaları gözlemleyebilmekteyiz.

facebook instagram twitter blog youtube
Üniversite Hazırlık © Copyright 2020, Tüm hakları Saklıdır.
Kaliteli içerik üretmek için sürekli çalışan ve üreten bir topluluğuz.