mobil menu
Anasayfa » Rehberlik » Evde Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Evde Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

takvim 26 Nisan 2020    okunma 400 defa okundu    kat Kategori : Rehberlik
Rehberlik öğretmenlerinin çok sık tercih etmedikleri yöntemlerden biri de evde üniversite sınavına çalışmaktır. Fakat bu kişiden kişiye değişen bir yöntemdir. Örnek olarak, kimi öğrenciler kendi disiplin ve çalışma programına uyabilecek düşüncede değildir. Evde dikkatini toplamakta zorluk çekerler. Bazıları ise tam tersidir. Kendi alanını yaratarak, orada planlı çalışmaya daha yatkındırlar. 

Üniversite sınavına evde çalışmadan önce evde de tıpkı okuldaki sistemle ve disiplinle çalışabileceğinizden emin olmalısınız. Örnek olarak, evde üniversite sınavına çalışmak için yapmanız gerekenlerden en önemlisi erken kalkmaktır. Okul yok, dershane yok diye öğlene kadar uyuyup, düzensiz bir sistemle çalışmak başarınızı azaltacaktır. Daha sonra ise, kendinize aylık veya haftalık çalışma programları hazırlamalısınız. 

Dershanedeki veya okullardaki yapılan sisteme benzer kendinize kesin olarak uyacağınız bir sistem hazırlayarak, her zaman göreceğiniz bir yere asabilirsiniz. Bu programda istikrar en önemli faktör olmalıdır. 2-3 güne bir 500 soru çözmektense günde 50-100 soru çözmek çok daha etkili bir yöntemdir. Evde çalışırken bir diğer yapmanız şey ise, ders çalışırken dikkatinizi dağıtacak şeyleri göz önünde kaldırmaktır. Çalışma ortamınızı tamamen kendinize göre ayarlamanız gerekiyor. 

Kesinlikle yatak üzerinde ya da yatağı gören bir yerde çalışmamalısınız. 15-20 dakika çalışıp 1-2 saat molalar vermemelisiniz. Evde olduğunuz için sizi kontrol eden bir öğretmeniniz olmayacağı için evde çalışmadan önce tüm bunları yapabileceğinizden emin olun. Çünkü emin olun ki, istikrar ve disiplin sınavı kazanmanın en önemli anahtarlarıdır. Ortalama olarak, 45 dakikalık çalışmalarınızdan sonra 5’er dakika aralar vermelisiniz. Evdeki diğer fertlerinden sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olmalısınız. 

Evdeki sesler sizin dikkatinizi dağıtabilir veya evdeki huzursuzluk o gününüzü harcayabilir. Ayrıca, evde ders çalışırken en çok yapılan bir hata da çok fazla yemek yemektir. Sınav senesinde çok stres yaşayan öğrenciler kendilerini yemeye vermektedirler. Bu durum hem sizin psikolojik hem de fiziksel durumunuza etkileyecektir. Evde sınava hazırlanmak için öncelikle kuvvetli bir psikolojik duruma ve uygun bir ev ortamına ihtiyacınız vardır. Bu ortamları yarattıktan sonra ise yapmanız gereken tüm sistemler tamamen size bağlıdır. Evde çalışırken kendi kendinizin öğretmeni olursunuz. Bu sistemi yapabileceğinizden emin olarak çalışmaya başlamalısınız.

facebook instagram twitter blog youtube
Üniversite Hazırlık © Copyright 2020, Tüm hakları Saklıdır.
Kaliteli içerik üretmek için sürekli çalışan ve üreten bir topluluğuz.